Hotell Uspe 3 stjärnor

Vårt omdöme 3,5 / 5
Avstånd till
Liften: 280 m / Pisten: 700 m / Centrum: 400 m

Pension: Halv

Välkommen till detta charmiga hotell, en populär destination där gäster år efter år återvänder för att njuta av den gemytliga atmosfären och den goda servicen från värdarna. Om du söker ett hotell med halvpension, hög kvalitet, en inbjudande stämning och bra faciliteter, är detta hotell ett utmärkt val!

Efter en aktiv dag kan du koppla av i hotellets mysiga bar eller i loungeområdet, där du kan spela spel eller försjunka i en bok. Hotellets restaurang är vackert inredd och skapar en behaglig inramning för både frukosten och middagen.

På morgonen serveras en varierad buffé med ett brett utbud av bröd, mejeriprodukter, frukostflingor, pålägg, söta pålägg, bakverk, ägg, bacon, drycker som mjölk, juice, kaffe och te, för att nämna ett urval. På kvällen kan du njuta av en välsmakande meny med flera rätter och valmöjligheter, och det arrangeras även speciella middagar med jämna mellanrum. Du har också möjlighet att prova läckra pizzor från hotellets eget pizzeria.

Hotellet har ett bekvämt läge med enkel tillgång till lokala faciliteter och transportmöjligheter. Stadens centrum med butiker, barer och restauranger ligger inom kort gångavstånd, och kollektivtrafik är lättillgänglig från hotellet.

Efter en lång dag kan du skämma bort dig själv med avkoppling i hotellets wellnessavdelning, som erbjuder faciliteter som bastu, jacuzzi och ett lugnt relaxrum, som kan användas mot en mindre avgift.

Rummen på hotellet är rymliga och bekväma, inredda i en stil som speglar den lokala charmen. Alla rum har eget badrum/toalett, TV, minibar och balkong. Det erbjuds olika rumstyper, inklusive dubbelrum och familjerum, samt enkelrum på förfrågan.

Barnsängar finns tillgängliga på begäran för barn upp till 2 år och kostar 1175 SEK/vecka. Skicka förfrågan tillsammans med ditt bokningsnummer till Slopestar för slutlig bekräftelse av babysängen.

Om du reser med bil finns det parkeringsplatser i anslutning till hotellet.

Rumstyp

Ett snyggt inrett dubbelrum 16m2 med egen dusch och toalett till max. 3 personer. Några rum har också en fin balkong, TV och wifi. Det perfekta rummet för paret som vill ha en vacker miljö på italienska.

Faciliteter: Balkong, dusch, hårtork, safebox, toalett, tv, vattenkokare, wifi (gratis)

Ett trevligt rum 13 m2 för 1 person. Rummet har egen dusch och toalett, samt TV, wifi och en vacker balkong.

Faciliteter: Balkong, dusch, hårtork, safebox, toalett, tv, vattenkokare, wifi (gratis)

Familjerummet är cirka 20-23 m2 med upp till 4 sängar. Rummet har ett eget badrum och är det perfekta valet för familjen som vill bo centralt med ett skidområde, restauranger och kaféer inom gångavstånd. Några rum har dessutom balkong.

Faciliteter: Balkong, dusch, hårtork, safebox, toalett, tv, vattenkokare, wifi (gratis)

Ett snyggt inrett dubbelrum 16m2 med egen dusch och toalett till maks. 3 personer. Några rum har också en fin balkong, TV och wifi. Det perfekta rummet för paret som vill ha en vacker miljö på italienska.

Faciliteter: Dusch, hårtork, safebox, toalett, tv, vattenkokare, wifi (gratis)

Familjerummet är cirka 20-23 m2 med upp till 4 sängar. Rummet har ett eget badrum och är det perfekta valet för familjen som vill bo centralt med ett skidområde, restauranger och kaféer inom gångavstånd. Några rum har dessutom balkong.

Faciliteter: Balkong, dusch, hårtork, safebox, toalett, tv, vattenkokare, wifi (gratis)

Avstånd

Till liften 280 m
Till pisten 700 m
Till skidbussen 50 m
Till centrum 400 m
Till skiduthyrning 300 m
Till inköp 400 m

Faciliteter

  • Bar
  • Bastu
  • Djur ej tillåtna
  • Glutenfri mat
  • Hiss
  • Jacuzzi
  • Laddningsstation för elbilar
  • Laktosfri mat
  • Lounge
  • Parkeringplats
  • Pjäxvärmare
  • Reception
  • Restaurang
  • Skidrum
  • Vegetarisk mat
  • WIFI (Gratis)
  • Ångbastu

Book

Rumstyp
Dubbelrum använd som enkelrum à 1 pers. Skicka förfrågan SEK 24.195
Enkelrum à 1 pers. Skicka förfrågan SEK 24.195
Dubbelrum à 2 pers. Boka SEK 19.095
Familjerum à 4 pers. Skicka förfrågan SEK 19.095
Om det inte finns någon bokningsknapp bredvid priset kan det bero på att resan är slutsåld - men du är välkommen att kontakta oss på tel. 010-10 20 333 för mer information eller skicka en förfrågan genom att klicka på knappen ”Skicka förfrågan”.

Alla priser är per person inkl. transport t/r, inkvartering och 6 dagars liftkort. Tillägg och rabatter finner du här under.

Priser ovan gäller buss från Malmö. Var uppmärksam på att det tillkommer en anslutningskostnad som varierar beroende på var i Sverige du kliver på bussen.

Läs resevillkoren

Extrasängsrabatt

Barn född 15.04.2024 - idag SEK 14.700
Barn född 15.04.2022 - 14.04.2024 SEK 9.850
Barn född 15.04.2020 - 14.04.2022 SEK 9.850
Barn född 01.01.2018 - 14.04.2020 SEK 7.450
Junior född 15.04.2014 - 14.04.2015 SEK 3.950
Junior född 15.04.2013 - 14.04.2014 SEK 2.500
Junior född 15.04.2010 - 14.04.2013 SEK 2.500
Junior född 01.01.2008 - 14.04.2010 SEK 2.500
Vuxen född 01.01.1961 - 31.12.2007 SEK 950
Senior född 01.01.1927 - 31.12.1960 SEK 1.450

Det finns inga omdömen om Hotell Uspe 3 stjärnor.

Användaromdöme av Hotell Uspe 3 stjärnor

Fullständigt namn *

E-post *

Tfn. *

Ange stjärnor *

Kommentar

Medlem i Rejsegarantifonden nr 3351 och försäkrad enligt paketreselagen med utökad ansvarsförsäkring.

Skirejser med Slopestar