Som guide på Slopestar blir du en del av Slopestar-familjen. Vi prioriterar våra guiders välmående och erbjuder stöd för att skapa de bästa förutsättningarna för en lyckad säsong. Vi ger våra guider stort ansvar och frihet att forma sin destination på ett sätt som är vettigt för dem. Det är en arbetsplats som erbjuder både utmaningar och stöd, samt värdefulla erfarenheter som kommer att vara användbara i framtiden.
Lönen är 1000 DKK/vecka. För svenska guider motsvarar det 134 €/vecka. Utöver detta får du 50 % provision på vinsten från de arrangemang du säljer. De resterande 50 % går till en guide-reunionpott efter säsongen. Du kan räkna med att tjäna mellan 1200–1500 DKK per vecka. Lönen betalas ut var 14:e dag i efterskott.
Du ska meddela Skatteverket att du under din guidetid är anställd av ett danskt företag men arbetar utomlands.
Vi håller två obligatoriska guidekurser.
Kurs 1 hålls i Danmark under vecka 42, från måndag 12 oktober till lördag 17 oktober i Nordsjälland.
Kurs 2 hålls i Alperna i vecka 50.
Pris: 5500DKK eller 8100SEK.
Obs. Vi tar alltid med 2–5 extra guider till kursen i vecka 42, eftersom några vanligtvis hoppar av, eller för att vi bedömer att samarbetet inte är rätt. Om alla lever upp till förväntningarna hittar vi plats till alla.
Du är försäkrad under säsongen med både arbetsolycksfallsförsäkring och en utökad reseförsäkring som täcker sjukdom, olycka och eventuell hemtransport vid nödfall.
Vad täcks inte av försäkringen?
Hem-/bagageförsäkring (t.ex. privat mobil eller annan personlig elektronik täcks inte).
Men-försäkring (vid långvariga skador krävs egen försäkring för engångsersättning).
Du bor i en lägenhet med ditt team. Du får inte eget rum eller eget badrum. Slopestar Go Alpin står för alla boendekostnader. Boendet fungerar även som ert kontor.
Ni får allt material ni behöver för att driva ett fungerande kontor, inklusive skrivare, patroner, kuvert, etiketter, papper m.m.
Din uniform är ditt ansikte utåt. Du får en
Våra team består av 1–9 personer.
Under intensiva veckor (t.ex. sportlov) kan veckoguider skickas ut för att stötta teamen. De bor i samma lägenhet.
Vi bedömer alla ansökningar individuellt. Vi ser gärna att du pratar bra engelska, tar ansvar, känner dig trygg i backen och brinner för service – oavsett om du åker skidor eller snowboard.
Mellan 15–500 gäster/vecka beroende på destination. Vi ser till att det finns tillräckligt med guider.
40–60 timmar i veckan, både praktiskt och administrativt. Du planerar mycket själv, så god planering = mer frihet.
Du ansvarar själv för att ta din ledighet, men vi kräver minst en ledig dag i veckan.
Vi försöker ge alla guider en veckas ledighet under säsongen, beroende på behov och resurser på plats.
Det beror på din planering och prioriteringar – du styr det själv tillsammans med ditt team.
Nej. Vi utbildar alla guider med ett kurs i Danmark (vecka 42) och en kurs i Alperna innan säsongstart (vecka 50). Du får även tillgång till vår utbildningsplattform Slopestar Academy.
Vi har tre typer av guider:
1. Du kommer hem
Vila, träffa vänner och familj efter säsongen.
2. “After the Alps”-plan
Få plan från guideteamet.
Anmäl intresse som instruktör, coach eller guide.
3. Guidereunion
I maj träffas vi i Danmark.
Vi firar säsongen och dig!
4. Vad händer nu?
Jobba en ny säsong i Alperna som Destination Manager, Flygplatsansvarig eller annan roll.
5. Bli en del av kontoret
Börja i Köpenhamn i maj eller augusti.
Heltid eller deltid – kontakta Minna: Minna@slopestar.com.
6. Nästa säsong
Startar i september med kurs i oktober.
Bli instruktör eller trainee och hjälp nya guider.
Utbildning, upplevelser och utveckling
Karriärmöjligheter
Referenser
Medlem i Rejsegarantifonden nr 3351 och försäkrad enligt paketreselagen med utökad ansvarsförsäkring.
Skirejser med Slopestar Go Alpin