Slopestar Academy är skapad för att ge våra guider, semesterrådgivare och ledare de bästa förutsättningarna för att utvecklas inom vårt företag. Alla kurser och lektioner är på engelska.
Det är ett krav att genomföra akademin i den ordning som guideavdelningen anger.
Från gästservice och försäljning till ledarskap och kommunikation, akademin ger dig verktygen för att leverera den bästa upplevelsen varje dag, oavsett om du arbetar i Alperna eller på kontoret.
Slopestar Academy är helt digital och nås genom vår egen Slopestar-Academy-portal. Efter att du har blivit anställd hos oss får du information om inloggning och hur det fungerar.
Kurserna är uppdelade efter var du befinner dig i din Slopestar Go Alpin-karriär, och de utvecklas i takt med dig. Om du är guide, börjar du med våra grundläggande guidekurser. Om du är på väg att utvecklas som flygplatsansvarig eller destinationschef, får du möjlighet att gå kurser inom administration och ledarskap. Detta gäller också för semesterrådgivare, som dock följer en annan utbildningsväg.
SlopestarGo är en av de kurser du kan gå via Slopestar Academy. Kursen bygger din grund som guide på Slopestar Go Alpin. Här lär du dig de 11 viktigaste guidekompetenserna som gör dig redo för en vardag fylld av upplevelser, ansvar och gästservice i världsklass.
Som guide ska du kunna planera och hålla i arrangemang, kommunicera tydligt och professionellt, hantera transfer och logistik, samarbeta med lokala partners och skapa unika upplevelser för gästerna – både i skidbacken och på afterski. Du lär dig att ta ansvar, arbeta strukturerat och navigera i de många olika situationer du möter som guide.
SlopestarGo ger dig verktygen du behöver för att kliva säkert in i din nya roll och leverera service som gör skillnad. Vi tror att de bästa guiderna är de som är väl förberedda – och det börjar här.
Medlem i Rejsegarantifonden nr 3351 och försäkrad enligt paketreselagen med utökad ansvarsförsäkring.
Skirejser med Slopestar Go Alpin